Ahşap boyama nasıl yapılır? Klasik çatlatma tekniği nasıl yapılır?

Ahşap boyama ile evlerdeki eskimiz mobilyalar yeniden doğuyor. Sadece boyama değil eskitme çatlatma yöntemleri ile mobilyalara yeni kimlik tanımlanıyor. Peki evde ahşam boyama nasıl yapılır?

0
351

Ahşap boyama sehpa, masa, sandalye ve aklınıza ne gelirse istediğiniz motifleri yapabilirsiniz. Ayrıca eskitme türü de oldukça moda. Üstelik ünlü markalara tonlarca para ödemek yerine evinizde kendi ürettiğiniz mobilyaların tadını çıkarabilirsiniz.

Ahşap boyama malzemeleri:

Her şeyden önce ahşap boyama malzemelerine değinelim; ahşap boyamada öncelikli olarak akrilik boyalar kullanılır. Akrilik boyalar ele bulaştığında çabuk temizlense de kumaşa döküldüğü zaman çok zor çıkan bir boyadır. Bu yüzden ahşap boyama çalışacağınız zaman gözden çıkardığınız kıyafetlerinizi giymenizde fayda var. Fırça olarak da bol bol uçları sert olmayan ipek fırçalar ve sünger fırçalar kullanacağız. Bu fırçalarla boyama yaptığımız zaman boyalar obje üzerinde istemediğimiz izleri bırakmayacaklardır.

Ahşap boyamaya başlamadan önce iyi bir zımparalama işlemi yapmanız gerekiyor. Ahşap boyama için bize düz ve pürüzsüz bir yüzey lazım. Bu işlemi kalın zımpara kağıtları ile yapabileceğiniz gibi, yapı marketlerden tedarik edebileceğiniz küçük zımpara makineleri ile de yapabilirsiniz.

Zımpara işlemini bitirince bir bez yardımıyla yüzeyi temizleyin. Daha sonra astar boyayı ya rulo fırçayla, ya da kıl fırçayla ahşap eşyanın yüzeyine dikkatlice sürün. Astar boya kuruduktan sonra (1 gün boyunca beklemeniz gerekebilir) ince bir zımpara yardımıyla astar boyayı zımparalayın. Sonra asıl boyama işlemine geçin. İstediğiniz renkte satın aldığınız su bazlı boyayı ahşap eşya üzerine uygulayın ve kuruduktan sonra tekrar zımparalayın. Genelde iki kat boya yapmanız gerekir. Son işlem ise boyalar iyice kuruduktan sonra su bazlı vernikle vernikleme işlemi olacak ve ahşap malzemeleriniz yepyeni bir görünüme kavuşacak.

Ahşap boyama teknikleri nelerdir?

Bana sadece bu yöntem yetmez, ben daha fazla teknik öğrenmek istiyorum diyenler için ahşap boyama tekniklerinin bazılarına değinelim:

Dekupaj tekniği: Kelime olarak kesip çıkarmak anlamına gelen dekupaj, bir nesneyi değişik renk ve desenlerde kağıt parçaların kaplanması sanatı olarak tanımlanır. Kağıt ve peçete dekupajı olmak üzere iki türü vardır.

Her iki teknik de ahşap yüzeye uygulanabilir. Kullanılacak objenin zemininin açık bir renkte olması gerekir. Bunun için önce zemini açık bir renge boyamak gerekebilir. Bu yöntemi uygularken desenli peçeteler, gazete, dergi ve kitap sayfaları, desenli hazır kağıtlar ve kumaşlar kullanılabilir.

Kağıtları veya peçeteleri yapıştırmak için kullanılacak dekupaj tutkalı veya peçete tutkalı olarak adlandırılan bir malzemeye ve fırçaya ihtiyaç vardır. Bu malzemeleri kesmek için ise makas ve maket bıçağı tercih edilir.

Çatlatma tekniği:

Bu tekniğin klasik çatlatma, antik çatlatma, iri çatlatma, mozaik çatlatma ve krokodin çatlatma gibi çeşitleri vardır. Tekniğin temelinde, alta sürülen bir astar boya üzerine çatlatma medyumu sürülerek boyanın çatlamış görünümü alması sağlanır. Daha sonra astar boyadan farklı bir renkle medyum üzerine tek kat boya uygulanarak çatlak aralıklara renk verilir.

Transfer tekniği:

Dekupaj tekniğine benzeyen bu teknikte, transfer tutkalı kullanılarak desen kağıttan ahşabın üzerine aktarılmaktadır. İşlem bittikten sonra transfer yapılan kağıt ıslak bir sünger yardımıyla ovalanarak çıkarılır.

Eskitme tekniği:

Ahşaba antika görüntüsü vererek daha şık ve özel görünmesini sağlar. Eskitme etkisi patine cilası, sünger, tel, mum gibi cisimler kullanılarak birçok yöntemle sağlanabilir. Tekniğin temelinde tamamen kuruyan astar boyanın üzerine farklı bir renkle boya uygulamak ve ikinci renk boya henüz kurumadan değişik yöntemlerle silmek, kazımak, eskitmek yatar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here