Anne sütü nasıl oluşur? Anne sütü arttırıcı besinler!

Anne sütünü artırmanın yolları kadınlar tarafından her zaman merak edilmiştir. Yapılan araştırmalar yediklerinizle sütünüzün miktarının orantılı çoğaldığını gösterir. Peki anne sütünü artıran yiyecekler, çaylar nelerdir?

0
189

Anne sütünü ne artırır? diye kara kara düşünmeyin.   Anne sütü arttırma önce psikoloji ile başlar. Peki anneler emzirme döneminde neler yapmalı, neler yapmamalı? Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, emziren annelere beslenme önerilerinde bulundu.

1-Süt ve yoğurdu ihmal etmeyin

Hem hamilelik hem de emzirme sürecinde kaybedilen kalsiyumunun yerine konabilmesi gerekiyor. Bunun için, süt, yoğurt, kefir, ayran gibi kalsiyumdan zengin besinleri her gün tüketmeye özen gösterin.

2-A vitamininden zengin gıdalar tüketin

Sütün kalitesini yükseltmek ve süt salınımını artırmak için, A vitamininden zengin yumurta, havuç, yeşil yapraklı sebzeler ve kayısıya beslenme programınızda yer ayırın.

3-Sütü artırmanın yolu; sık emzirmek!

Anne sütünü artıran en önemli faktörlerden biri emzirebilmek olduğu için bebeğiniz her istediğinde emzirmeniz gerekiyor. Bu dönemde annelerin ekstra vitamin veya mineral takviyesini doktorlarına sormadan kullanmamaları gerekiyor.

4-Yeşil yapraklı sebzeler yiyin

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerin süt salınımını da artırıcı özelliği bulunuyor. Her öğününüzde yeşil yapraklı sebzelerin olmasına özen gösterin.

5-Kahve ve çaydan uzak durun

Kafein hem anne, hem de bebekte huzursuzluk yaratarak kaliteli bir uyku geçirmesine mani oluyor. Bu nedenle kahve, çay gibi kafein içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri tüketmeyin. Ancak çok isteniyorsa günlük 2 bardak açık çay veya 1 fincan Türk kahvesi içebilirsiniz.

6- Her gün 3 litre su için

Aslında su bir besin maddesi olmasa da emzirme döneminde yeterli süt kaynağına sahip olmanın en önemli yolu, su içmek. Bu nedenle günlük 3 litre su tüketiminin altına düşmeyin. Sıvı tüketimini artırmak için taze veya kuru meyvelerden hoşaf veya kompostolar yapılabilir. Bunun yanında ayran, az şekerli limonatalar da tercih edilebilir. Ancak suyun yerine geçmediğini de bilin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here