Zayıflayamada kan şekerinin etkisi nedir? 

Kilonuzu kontrol altına almak istiyorsanız sofranıza sokmamanız gereken bazı gıdalar var.

0
68

Zayıflamak için kalori hesabı yapmak, diyet listesini takip etmek hepimizin yaptığı şeyler. Ancak bazı detaylar var ki onlar tüm düzeni bozuyor. Bazı yiyeceklerin kaloriler aynı çıkabilir. Ancak içindeki yağ oranı gibi diğer değerler de kilonuzu etkiler.

ZAYIFLAMAK İSTİYORSANIZ ÖNCELİKLİ BİLMENİZ GEREKENLER:

Kan şekeri etkisini biliyor musunuz?

Glisemik indeksi yüksek olan bir besin, kan şekerinizi hızlı şekilde yükseltir ve düşürür. Bu durum çabuk acıkmanıza neden olur. Bu nedenle basit karbonhidratlar yerine kuru baklagil, sebze, ekmek, makarna gibi kompleks karbonhidratları yeterli ve az miktarda tüketmeye özen gösterin.

Hangi türde yağ kullanıyorsunuz?

Tereyağı, kaymak, kuyruk yağı gibi yağlar doymuş yağlardır. Kalp sağlığınızı tetikleyen doymuş yağlar, aynı zamanda hızlıca kilo alımını tetikler. Bu yağlar yerine doğal zeytinyağlarını deneyin. Ancak zeytinyağında dikkatli olun: Büyük bir kase salataya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Trans yağ yemediğinize emin misiniz?

Hazır gıdalarda, cipslerde trans yağ olabilir ve bu hem kilo almanıza hem hastalıklara sebep olabilir. Bitkisel katı margarinler genellikle üretim şekilleri nedeniyle trans yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağlar, kalp sağlığınızı olumsuz etkiler ve kilo vermeyi zorlaştırır.

Ne kadar tuz kullanıyorsunuz?

Gereğinden fazla tuz tüketimi vücudunuzda su tutulmasını sağlar ve kilo almanızı kolaylaştırır. Ayrıca yüksek tansiyona neden olarak kan basıncını değiştirir. Günlük tuz tüketiminin 5 gramı geçmemesi gerekir. Tuz kullanmayı olabildiğince azaltın, göreceksiniz ödem ve selülit sorunları da azalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here