Evdeki malzemelerle saç kepeğini yok edin

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kuruyor ve kepeklenme yapıyorsa kullandığınız şampuan bir yere kadar fayda edecektir.

0
58

Saçlarınızda kepeklenme sorunu yaşıyorsanız bilmeniz gereken ilk şey kepeklenmenin bir hastalık olmadığıdır. Az miktarda bir kepeklenme yaşıyorsanız, bu sorunu kepek şampuanı ile giderebilirsiniz. Sadece şampuanınızda Climbazol olduğuna dikkat etmeniz. Climbazol saçlarınızda kepeklenme sorununu azaltacak bir maddedir.

Kepek En Yaygın Saç Sorunudur

Kepek saç derisinde en sık rastlanan sorunların başında gelir. Kıl olan bölgelerde daha sık görülen kepeklenme, her yaştan kişi için büyük bir sorun kaynağıdır. Kepeklenme herkeste olur, ancak çok yoğun bir kepeklenme kişinin sosyal yaşamını bozabilir. Kuru saçlarda daha sık kepeklenme görülebilir. Saçta yeterli yağlanma olmadığında kuruluk, kepeklenme ve dökülmeye sebep olabilir. Bu sorunları yaşamak istemiyorsanız mutlaka saçınıza uygun ürünleri kullanmalısınız ve doğru bakımı uygulamalısınız. Cildimiz 7 katmandan oluşur ve alttan gelen sağlıklı ve yeni olan derinin yüzeye çıkması için üstteki dökülen deri bizi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bu durumda kalmamak için yapmanız gerekenler kişisel bakımınıza her zaman dikkat etmek ve saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmaktır.

 

Kepek Oluşumuna Etki Eden Unsurlar

Kepeklenme kalıcı bir rahatsızlık değil, dönemsel olan bir durumdur. Bu duruma yol açan ve dikkat etmeniz gereken durumlar;

  • Su tüketimine dikkat edin. Az su tüketimi vücutta genel bir kuruluğa sebep olur ve saç derinizde kepeğe neden olabilir. Bol su tüketmeye dikkat edin.
  • Saçlarınızı sürekli toplamayın, çünkü sürekli toplanan saçlar hava almadığından kepeklenme sorununa yol açabilir.
  • Saçlarınızı tararken çok derinize değdirmeden tarayın. Deriye temas edecek olan tarak kepek oluşumunu hızlandırabilir.
  • Kepeklenme sorunu yaşıyorsanız, her gün yıkamayınız. Çok sık yıkanan saçlar doğal yağlanmayı azaltacak ve kepeklenmeyi daha da arttırabilir.
  • Jöle, briyantin, sprey gibi kimyasal ürünler kepek oluşumunda etki ederek kepeklenmeyi arttıracaktır.

 Kepeğe Ne İyi Gelir

  • Saç diplerinize uygulayacağınız Hindistan cevizi yağı ile kepek oluşumunu durdurabilirsiniz. 30dakika saçlarınızda bekletin ve şampuan yaparak durulayın.
  • Elma sirkesini banyoda durulama aşamasında kullanarak, kepek oluşumunu engelleyebilirsiniz. Durulamadan önce elma sirkesi saçınıza komple dökün ve durulayın.
  • Sirke ve limon ile saçlarınızdaki kepeğe iyi gelecektir ve kepeklenmeyi azaltacaktır. Limon saçlarınızda kaşıntının azalmasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here