Hangi tohum yağı neye iyi gelir?

Tohum yağlarının mucizevi etkiler yaratığı ortaya çıktı. Ancak birçok bitkide tohum yağı bulunuyor. Örneğin; Isırgan, chia, kereviz ve dahası var.

0
82

Tohum yağu ile ihtiyacınız olan protein ve vitaminlerş alabilrsiniz. Birçoğunun metobolizmayı hızlandırma etkisi de vardır. Hangi tohum yağı neyde faydalıdır? İşte yanıtı…

Isırgan Tohumu Yağı
* Cilt hücrelerini yeniler ve bağ dokusunu güçlendirir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kenevir Tohumu Yağı
* Omega 6/3 oranıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme için ideal bir besin takviyesidir.

Deve Dikeni Tohumu Yağı
* İçeriğindeki doymamış yağ asitleri, e vitamini sayesinde karaciğer sağlığının karunmasında yardımcı olabilmektedir.

Chia Tohumu Yağı
* Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını arttırır.
* Yüksek oranda protein içerir.

Amarant Tohumu
* İçeriğinde bulunan antioksidanlar vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur.
* 100 gram amarant tohumunda günlük protein, B vitamini ve minerallerin %20’si bulunur.
* Amarant tohumları kalsıyum, magnezyum, çinko, potasyum ve demir açısından da zengindir.
* Kan şekerini dengeleme özelliğinden dolayı dıyabet hastalarına da önerilir.
* Araştırmalar amaranth tohumunun içindeki bir bileşenin, göğüs kanserı hücrelerındeki tümör büyümesini engelleyebileceğini bulgusuna vardı.

Kereviz Tohumu Yağı
* Yapısındaki etkili bileşikler sayesinde vasküler demansa (damar hastalığına bağlı bunama) karşı koruyucu etkisinin olabileceği ve alzhemier hastalığında bilişsel fonksiyonları iyileştirecebileceği bilimsel çalışmalarda yer almaktadır.
* Nöroprotektif (sinir koruyucu) etkileri ile parkinson hastalığı gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarında da tedaviye yardımcı olarak kullanılabileceği bildirilmiştir.

Ketencik Yağı
* Ketencik yağında yüksek miktarda bitkisel omega 3 yağ asidi olan ala (alfa-linolenik asit) bulunmaktadır.
* Bünyesindeki tokoferoller, fosfolipidler ve bitkisel steroller sayesinde hiperkoleterolemi tedavisinde özellikle ldl kolesterolün akut düşürülmesinde tedaviye yardımcı olarak kullanılabileceği çalışmalarda bildirilmiştir.

Zerdeçal Ekstresi
* Yıllardır geleneksel olarak kullanılan zerdeçalın (curcuma longa) ülser, hazımsızlık, şişkinlik, gaz, ülseratif kolit, diyare (ishal) gibi sindirim şikayetlerine iyi geldiği bilinmektedir. Antiinflamatuvar (yangı giderici) özelliği olduğu bilinen zerdeçalın baş ağrısı, osteoartrit ve romatoid artrit gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabileceği bildirilmektedir.
* İştahsızlık, menstrüel (adet) ağrı ve şişkinlik gibi premenstrüel sendrom (pms) semptonlarının ve safra salgısı yetersizliklerine bağlı sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavİsine yardımcı olabileceği de gözlenmiştir.

Nar Çekirdeği Yağı
* Yapısında nar çekirdeğine özel bir esansiyel yağ asidi olan punisik asit (omega 5) bulunmaktadır.
* Antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirici olarak sağlığın korunmasında, trigliserit olarak bilinen kan yağlarının düşürülmesine yardımcı olarak kullanılır. Nar çekirdeği yağı; haricen emilimi hızlı olması ve antiaging (yaşlanma
etkilerini geciktirici) özellikleri nedeniyle özelikle kadınlar tarafından cildi yenileme ve canlandırma amacıyla da tercih edilmektir.

Keten Tohumu
* Bitkisel kaynaklı omega 3 yağ asidi olan ala (alfa-linolenik asit) açısından zengindir. Kronik konstipasyonu (kabızlık) olan hastalarda tedavi yardımcıdır.

* Kalp-damar sistemi hastalıklarında, bazı kan lipid (yağ) seviyelerinin düzenlenmesinde ve hafif gastrointestinal (sindirim sistemi ile ilgili) rahatsızlıklarda tedaviye yardımcıdır.

* Balık yağı kullanmayan yetişkinlerde özellikle vejetaryenlerde bitkisel omega 3 (ala) kaynağı olarak kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı
* Günümüzde çörek otu tohumları ve yağı üzerine yapılmış çok sayıda klinik çalışma bulunmaktadır.
* Esansiyel yağ asitleri içeriği açısından zengin olup antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirici, kan lipid seviyelerini düzenleyici etki gösterir ve alerjik rinit tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

Bamya Tohumu
* Bamya tohumu faydaları farklı şekillerde vücuda etki etmektedir. Öyle ki göğüs sertliği çeken ve sürekli boğazının altında gıcık olan insanlar içinde etkiler oluşturmaktadır. Öyle ki bu tohumun çekirdeklerinin ezilerek su ile karıştırılması ile ortaya çıkan bu bitkisel ilaç niteliğindeki karışım bu sorunların çözülmesinde insanlar üzerinde oldukça hızlı bir etki göstermektedir.

* Bilindiği gibi bamyanın lif oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle vücuttaki liflerin yenilenmesi ve kuvvetlenmesi amacıyla bamya tohumundan yardım alabilirsiniz. Lif sorunu olan insanların mutlaka bu tohumu düzenli bir şekilde tüketmesi günde
en az iki kez olacak şekilde tohumun tüketilmesinin etkilerini çok kısa bir sürede göreceksiniz.

Aspir Yağı
* Esansiyel doymamış yağ asitlerini yüksek miktarda içeren aspir yağı, içeriğindeki cla (conjugated linoleic acid/konjuge linoleik asit) ile vücuttaki yağ oranını azaltmaya metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ-kas dengesini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Ruşeym Yağı
* Çok zor elde edilen çok değerli bir yağdır. Doğal enerji kaynağı olarak da adlandırılan ruşeym yağı, esansiyel yağ asitleri ve özellikle ve vitamini açısından zengindir. Bu sayede yaşlanma etkilerini geciktirmeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

* Ruşeym yağı ayrıca değerli bir oktakosanol ve polikosanol kaynağıdır. Oktakosanol ve polikosanol; kardiyovasküler fonksiyonları optimize etmeye ve kan kolestrol dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Polikosanol formülasyonları ‘’antifatik ilaçlar (yorgunluk giderici)” olarak da kullanılabilir.

Kişniş Yağı
* Çalışmalarda kişniş yağının anksiyete (kaygı,endişe hali), depresyon gibi rahatsızlıklarda etkili olabileceği gösterilmiştir.
* Ayrıca kişniş yağının sedatif (uyku verici) özelliği de bulunabileceği bilimsel yayınlarda yer almaktadır.
* Kişniş yağı haricen ise antifungal ve antibakteriyel etkileri ile tinea pedis (ayak mantarı) gibi mantar enfeksiyonlarında kullanılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here