Makyaj malzemeleri buzdolabında saklanır mı?

Kozmetik ürünlerini saklarken bazı püf noktalar var ki asla atlamamalıyız. Çünkü cildimize direk temas eden ürünler başımızı ağrıtabilir

0
123

Kozmetik ürünler nasıl saklanmalı? Makyaj malzemelerimi buzdolabına koymalı mıyım? Bu soruları kendine soruyorsan tam sana göre bir haberimiz var

Kozmetik ürünleri nerede nasıl saklamalıyız?

Bakım kremlerini buzdolabında saklayın. Bakım kremlerinin üzerlerinde son kullanma tarihi belirtilmemişse en fazla 30 ay saklanabilir. Peki, bu süre içinde kreminizin bozulmasını nasıl önlersiniz? Çok basit; kreminizi buzdolabına koyarak rahatlıkla bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Maskaranızın kurumasını nasıl önlersiniz?

Kurumaya başlayan maskaralar için, maskaranın fırçasına birkaç damla ılık su dökün ya da Hint yağı damlatın. Böylece maskaranızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Rujunuzu fırçayla sürmelisiniz.

 

Rujunuzu fırçayla kullanırsanız hem daha iyi sonuç elde edebilirsiniz hem de rujunuzu sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Ojenizi sulandırın.

Kuruyan oje şişelerinin içine birkaç damla koruyucu damlatarak ojeyi sulandırabilirsiniz. Böylece oje hem sulanmış, hem de güzel bir parlaklık kazanmış oluyor.

Kalemlerinizi buzdolabına koymalısınız.

Göz ya da dudak kalemleri, uçları açılırken ziyan edilir. Kırılmaması ve bulaşmaması için kaleminizi önce yarım saat kadar buzdolabında soğutun. Uç sertleştiğinden daha kolay açılacak ve hiç ziyan olmayacaktır.

Makyaj Malzemeleri Nerede Saklanmalı?

Makyaj malzemelerinin içinde bazı kimyasallar bulunduğu için saklama koşullarına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü kozmetik ürünlerin bozulduğunu fark etmemek, bozulan kimyasalların doğrudan yüzümüz ile temas etmesine neden olabiliyor ve bu durum da cilt alerjileri başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Bu nedenle hem maddi olarak zarar etmemek hem de sağlığımızın bozulmasını engellemek adına makyaj malzemelerimizi muhafaza etmeye özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.

Kozmetik ürünler nemli yerlerde daha hızlı bozuluyor. Bu nedenle makyaj malzemelerimizi özellikle banyo gibi alanlarda saklamamamız gerekiyor. Sıcak hava da makyaj malzemelerine düşman! Havadaki nem makyaj malzemelerinin hızla bozulmasına yol açıyor, bozulan makyaj malzemeleri ise bakteri üretmeye başlıyor. Bu nedenle makyaj malzemelerini oda sıcaklığında, karanlıkta ve kuru bir bölgede saklamanız gerekiyor. Makyaj malzemenizin üzerinde saklama koşullarına dair ekstra bir bilgi varsa, bu bilgi doğrultusunda muhafaza etmeniz daha faydalı olacaktır.

Bazı makyaj malzemeleri soğuktan da etkilenirken, bazılarının buzdolabında saklanması herhangi bir sorun yaratmıyor. Özellikle oje, parfüm ve kremler buzdolabında muhafaza edilebiliyor. Yağlı ürünler buzdolabında fazla sertleştiği için, bu tip makyaj malzemelerinin buzdolabında saklanması önerilmiyor.

Makyaj malzemelerinizi saklarken önemli olan bir diğer husus da son kullanma tarihidir. Makyaj malzemenizin son kullanma tarihi geçtikten sonra kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Fondöten Buzdolabında Saklanır mı?

Kadınların kusursuz bir cilt görünümüne sahip olmak için sıklıkla kullandıkları fondötenin saklama koşullarını merak ediyorsanız, yazımızın bu bölümü tam size göre.

Uzmanlar, fondötenin buzdolabında saklanmasını önermiyor. Çünkü buzdolabında kalan fondöten sertleşiyor, kuruyor ve yüzünüze süremeyeceğiniz bir form alıyor. Fondöteni kullandıktan sonra kapadığını sıkıca kapadıktan sonra kuru, karanlık ve oda sıcaklığında bir ortamda saklamanız gerekiyor. Kaliteli bir fondöten,       paketi açıldıktan sonra 1 yıl kadar kullanılabiliyor. Fondötenin bozulup bozulmadığını anlamak için ise renginin aynı olmasına, uygularken topçuklar oluşmamasına ve kokusunda herhangi bir değişiklik olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Ruj Buzdolabında Saklanır mı?

Rujun uzun süre muhafaza edilmesi için oda sıcaklığında barındırılması gerekiyor. Aşırı sıcak rujun erimesine yol açarken, aşırı soğuk da sertleşip sürülemez hale gelmesine neden oluyor. Oda sıcaklığında, kuru ve karanlık bir ortam rujunuzun uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here