Hamile kalmayı kolaylaştıran bitkiler

Gebe kalmayı kolaylaştırmak ya da hızlandırmak için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü besinlerin hormonlar üzerinde farklı etkileri olabiliyor.

0
240

Hamile kalmayı kolaylaştırmak pozisyonlar kadar önemli bir şey varsa o da ne yiyip içtiğinizdir.Çiftlerin bebek sahibi olabilme sürecinde ihtiyaç halinde takip edebileceği tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra doğurganlık bilinci, sağlıklı yaşam biçimi ve doğru beslenme şüphesiz ki bu süreci kısaltan en önemli unsurlar arasında.

Son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar, beslenme şeklimizin ve besin yolu ile alınan pek çok maddenin hormon seviyelerimizi ciddi anlamda etkileyebildiğini gösteriyor. Eğer fazla kiloluysanız veya sağlıksız besleniyorsanız istemeden de olsa çocuk sahibi olma potansiyelinizi olumsuz yönde etkilemiş olabilirsiniz. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “Sağlıklı bir beslenme ve doğru kilo, hormon üretimi ve etkileşimi de dahil olmak üzere vücut fonksiyonlarını destekleyecektir, bu sayede çocuk sahibi olma potansiyeliniz en iyi seviyelere çıkacaktır” diyor.

Adet sorunlarına yol açan hormonlar ve besin eksiklikleri, fertiliteyi azaltan etkenler arasında!

Bir kadının üreme potansiyelini aylık döngüsel olarak salgıladığı hormonları belirler. Bu süreci bir orkestra gibi düşünebiliriz. Bu orkestrada her bir hormon kendine özel belirli bir sırası, etki dönemi ve şiddeti olan ve son derece özenli olarak planlanmış bir şekilde işlem görür. Bu hormonlar arasındaki ufak bir dengesizlik, orkestranın da performansını ciddi anlamda bozar. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci: “Adet sorunlarına yol açan hormonlar, beslenme ve duygusal dengesizlikler, birlikte veya birbirini tetikleyerek fertiliteyi azaltan bir etken doğurabilirler. Örneğin çok miktarda işlenmiş gıdanın ve kahve tüketiminin doğrudan hormon dengesizliklerine yol açabildiğini biliyoruz” diyerek iyileştirici ve düzenleyici etki göstermesi adına beslenmede yapılabilecek değişiklikleri şu şekilde sıralamakta:

Süt ürünleri tüketimini azaltın

Hayvani yağları, işlenmiş gıdaları ve şekeri mümkün olduğunca kesin

Kahve tüketiminizi kesin veya ciddi olarak azaltın

Fazla östrojenin atılmasına yardımcı olmak için tükettiğiniz lif miktarını artırın

Alkolü tamamen kesin ya da ciddi anlamda sınırlandırmalar yapın

Günlük olarak multivitamin ve mineral takviyesi alın

Beslenme programınızda temel yağ asitlerinden bulundurun ( kabuklu yemişler; çekirdek, keten yağı, susam yağı, ceviz yağı gibi).

Kansızlık ve tiroit sorunu yaşayan hanımlar gebe kalmadan önce mutlaka gıda önlemlerini almalılar!

Kadının üreme sistemiyle doğrudan bağlantılı olmayan fakat kısırlık sorunlarına yol açabilecek çok sayıda etmen var. Bazen anemi veya tiroid gibi aslında sık karşılaşılan hikayeler de bu anlamda gözden kaçabilir. Gebe kalabilmek için vücudunuzdaki belirtileri tanımalı, sizi hassaslaştıran etkenlerin farkında olmalı ve tedavi yollarınızı araştırmalısınız. Kansızlık ve tiroid problemi yaşayan kadınların gebe kalma ihtimalinin az olduğu görülmekle birlikte gebe kalmadan önce tedavi olunmazsa hamilelik döneminde ortaya çıkan halsizlik ve benzeri problemlerde daha da artış görülecektir. Sağlıklı beslenme ve kan yapımını artıracak gıdaların tüketilmesi ile bu sorunun ortadan kalkabileceğini belirten Prof. Dr. Bahçeci; “Kansızlık gözlenen bayanlarda günlük öğünler planlanırken yumurta, şeker pekmezi, yeşil yapraklı sebzeler gibi demir bakımından zengin gıdalar ile kuzu eti, sardalya ve somon gibi B12 bakımından kuvvetli besinler tercih edilmeli” tavsiyesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here