Ezber bozan ”Vejetaryan Külkedisi” 

 Çizimleri ve esprili anlatımıyla kendini soluksuz okutan Vejeteryan Külkedisi raflardaki yerini aldı.

0
82

NotaBene Yayınları’ndan çıkan “Vejetaryen Külkedisi”, baloda hayallerinin prensiyle tanışıp “sihirli” ayakkabı ayağına uyunca sonsuza kadar mutlu yaşayan Külkedisi’nden bahsetmiyor. Sıradan masallara sıkışmış kalıpları sorgulayan NotaBene yayınları, her yaştan okuyucuya, kadınlara dayatılan toplumsal rollerin kabullenilmek zorunda olmadığını anlatıyor.

Kitaptaki en önemli sembol olan “Yeter perisi”, kadınlara uzun yıllardır öğretilmeye çalışılan çerçevesi çizilmiş mutluluk tablosunun ve beyaz atlı prens mitinin terk edilebileceğini gösteriyor. Kitap, bir yandan külkedisinin vejetaryen olabileceğini ve prensle tartışmalar yaşayabileceğini anlatırken, öteki yandan külkedisinin güzelliğini gösterişli kıyafetler yerine gözyaşlarının da yansıtabileceğini gösteriyor.

Çizimleri ve esprili anlatımıyla kendini soluksuz okutan bu eser, kendilerini kurtaracak kişiyi bekleyen edilgen karakterler yerine, yaşamlarının kontrolünü ele alan güçlü kadınları ele alıyor. Kitabın sonunda ise okuyucuları yazarın gerçek hayatla birleşen şaşırtıcı anısı bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here