Vajinismus’un tedavisi var mı?

Vajinismus, bilinç altındaki korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kotrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Peki bu sorundan nasıl kurtulabiliriz?

0
64

Vajinismus nedir? sorusuna aslında çeşitli tanımlar verilebilir ama genel olarak vajinismus problemi fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlanmaktadır.

Vajina (bknz: kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü, ya da küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.

Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir;

“Vajinanın çok küçük veya çok dar olmasından dolayı ilişkiye girememek” diye bir kavram çoğu zaman doğru değildir, çünkü vajina yapı itibariyle esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişleme demektir).

Bilinç altındaki korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kotrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur.
Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali de oluşmaktadır. Bu durumda ilişkiye girecek olan kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve artık ilişkiye izin vermez veya veremez.

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise; kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanmaktadırlar ve de malesef eşlerini de buna inandırabilmektedirler. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çiftler, bir kadın doğum uzmanına başvurmaktadırlar. Kişi anestezi ile bayıltılır ve kızlık zarı ameliyatla açtırılır. Sorunun fiziksel bir nedenden kaynaklanmamasından dolayı, kızlık zarının açılması çözüm yerine, bunun da işe yaramadığını gören çiftlere, daha çok umutsuzluk, karamsarlık, bunun sonucunda da ilişkilerde yıpranmaya sebep olmaktadır.

Vajinismus egzersizlerinin amaçları nedir?

Vajinismus, özellikle bizim toplumumuzda kadınlarda sık görülen bir cinsel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinismus hastalarına bir takım egzersizler verilmekte ve kişilerin bu şekilde kendilerini tanımaları sağlanmaktadır.

Vajinismus egzersizleri nelerdir? Vajinismus hastaları nasıl çalışabilirler?

Vajinismus hastaları kendi kendilerine evde bir takım egzersizler yaparak çözüm yollarını arayabilirler. Ayrıca kliniklerde cinsel terapi alan hastalara verilen bir takım ev ödevleri arasında da değişik egzersizler yer almaktadır.

Vajinismus egzersizleri ne türdür?

Halk arasında vajinismus egzersizleri olarak da bilinen yöntemler aslında ;davranışsal cinsel (sex) tedavi yöntemleri” dir. Bu yöntemler arasında klinikleri kendi tercihlerine göre dünyada en sık olarak parmak egzersizleri veya gevşetici ; genişletici egzersiz çalışmaları bulunmaktadır.

“Evde Kendi Kendinize Vajinismus Egzersizleri”- Vajinismus egzersizleri neler? 

Vajinismus tedavisi için “evde kendi kendinize vajinismus egzersizleri” de uygulayabilirsiniz. En sık olarak önerilen egzersizler:
Ayna egzersizi
Dokunma, masaj egzersizi (sensate focus)
Parmak egzersizi
Kegel egzersizi
Dilatörle egzersizi
Eşlere verilen bazı egzersizler
Ayna egzersizleri
Vajinismus sorunu olan kadınlarda başka bir egzersiz ayna ile genital alanların incelenmesidir. Ayna egzersizi kişinin kendisini tanıması açısından son derece önemlidir.
Çoğu hasta hayatları boyunca genital alanlarını hiç incelememiş, o bölgelerine yabancıdırlar. Ayna ile bakarak genital alanı tanıma kişilere rahatlık sağlar. Çünkü bilmediğimiz ve görmediğimiz bir nesneden korkarız.

Masaj (Dokunma) egzersizleri

Vajinismus sorununu yenmek için genital masaj ve dokunma önemlidir. Kişinin hem kendi organlarını tanımasını sağlar hem de haz bölgelerini keşfettirir.
“Vulva” adı verilen dış genital bölgeye masaj yapması psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Önceleri zor gelen dokunma faaliyeti zamanla rutin haline gelir ve korkuları azaltır. Dokunmak yine vücudun bu ihmal edilen bölgesini tanımak ve hissetmek açısından önemlidir. Dokunurken haz bölgeleri ve klitorisi hissetmek kişideki güveni ve mutluluğu arttırmaktadır.
Genital bölgeyi okşama veya dokunma şeklinde tarif edilen masaj “sensate focus” veya “sensitif fokus” olarak da bilinmektedir. Eş tarafından tüm vücuda da yapılan okşama (dokunma, erotik masaj) uygulamaları sırasında cinsel partnerin hazza odaklanması önemlidir.

Vajinal Dilatör Egzersizleri
Vajinal dilatör yani vajina içine dışarıdan yerleştirilen çubuklar, bujiler ile vajinanın genişletilmesi ile yapılan tedavilerdir. Vajinal dilatör uygulamaları evde kendi kendinize uygulanabilecek türden egzersizlerden değildir. Bu nedenle bu uygulamaların mutlaka bir terapist veya asistan eşliğinde yapılmasını önermekteyiz. Doğru teknikle yapıldığında son derece kolay ve rahattır.

Vajinismus Tedavisi İçin Kegel egzersizleri
Kegel egzersizleri de pelvik taban kaslarının kontrol altına alınmasında etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda kegel egzersizleri cinsel isteksizlik ve orgazm sorunu yaşayan bayanlarda da etkili olmaktadır ve sıkça önerilmektedir. Kegel egzersizleri de tek başına uygulanıldığında cinsel sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır; bu nedenle ancak diğer cinsel terapi yaklaşımlarına ek olarak uygulanmaktadır.

Vajinismusta parmak egzersizleri nasıldır?
Parmak egzersizi pek çok klinik ve vajinismus terapisti tarafından önerilen vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır. Kişinin kendi parmağı ile yaptığı egzersizler “in vivo duyarsızlaştırma” , eşinin parmağı ile yaptıkları ise “in vivo desensitizasyon” olarak adlandırılır.
Parmak egzersizlerindeki amaç, kişinin çatı kaslarını rahat bir şekilde gevşetebilmesini öğretmektir. Pek çok zaman yalnızca bir kaç seanstan sonra bile kasılmaların pek çoğu geçmekte ve kişilerin kendilerine olan özgüvenleri artmaktadır.
Parmak egzersizlerinde kişinin kendisinin ve zaman içinde eşinin parmağını vajina içine sıkıcı, zor ve bazen zaman alıcıdır. Parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından cazip bulunmamakta, sıkıcı gelmekte ve hatta tedavinin yarım bırakılmasına neden olmaktadır.

Vajinismusta kendi kendinize ev ödevleri
Vajinismus egzersizleri adı altında hastalara öğretilen bu tür pratik uygulamaların “ev ödevleri” şeklinde evde tekrarlamaları istenmektedir. Ev ödevlerinin iyi çalışılması tedavi süresi ve başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.
İyice gevşemesini öğrenen kişilerde bu uygulamalar ve ev ödevleri son derece kolay şekilde tolere edilebilir.

Vajinismusta Tedavi Süresi; 
“Hasta Dostu” vajinismus tedavileri ile ortalama 2 ile 5 gün arasında sonuç alınabilmektedir. (ortalama 3 günde)

Çünkü vajinismus gibi özel bir cinsel konunun kişilerin özel hayatlarında gizli kalması gerektiğine inanmaktayız. Ancak vajinismus tedavi öncesi güveni kazanmak isteyen hastalarımız kendi durumlarında olan tedavisi bitmiş veya halen devam eden hastalarla yüz yüze veya telefonla görüşebilirler.
Ancak dileyen kocalar tedavileri süresince eşlerinin yanlarında olabilirler. Yanında bulunmasa da kocaların eşlerine verdikleri psikolojik destek ve motivasyonlar tedavinin başarısını ve süresini etkileyen çok önemli faktörlerden birisidir.

İlgili Aramalar :
vajinismus nedir tedavisi nasıl olur
vajinismus belirtileri
vajinismus nedir tecrübe
vajinismus nedenleri
vajinismus tedavi yöntemleri
vajinismus tedavisi nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here