Besinlerdeki gizli tuz oranlarını biliyor musunuz?

Tuz severlerin ortak bahanesi 'vücudumun tuza da ihtiyacı var' söylemidir. Ancak günlük olarak tükettiğimiz birçok besin içeriğinde tuz barındırır.

0
93

Günde 6 gram tuzun üzerinde tüketmemeliyiz. Besinlerin birçoğunun içeriğinde tuz bulunur. Tuzla ilgili bilinmesi gerekenlerin başında vücutta su tutarak ödeme sebep olmasıdır. Yemiyor ama kilo alıyorsanız sebebi tuz olabilir. Bu nedenle sofralarımızdaki tuzlukları kaldırmalıyız. Aşağıdaki listeden de görebileceğiniz gibi vücudumuzun ihtiyacı olan tuzu her gün tükettiğimiz besinlerle zaten alıyoruz.

Hangi besinde ne kadar tuz var?

10 adet zeytin
1,7 gram tuz içerir

30 gram kraker
1 gram tuz içerir

50 gram cips
1 gram tuz içerir

2 dilim peynir
1,2 gram tuz içerir

2 yumurta
0,3 gram tuz içerir

Ayrıca;

– Tatlı olmasına rağmen kola gibi gazlı içeceklerin sodyum oranı çok yüksektir
– Bir öğünde fast food tüketmenin 2 günlük tuz tüketimini karşılar
– Doğal maden sularının içerisinde sodyum vardır
– Paketli gıdalar tatlı bile olsa yoğun sodyum içerirler

Bitmedi!

Hazır soslar, ketçap, mayonez, hardal, kuru yemişler (kavrulmuş olanlar), hazır çorbalar ve bulyonlar, konserve yiyecekler, turşu, şarküteri ürünleri (sucuk, salam, sosis), cipsler, bisküviler, krakerler ve hazır ayranların tamamı tuz içerir.

Vücudumuza tuz neden gereklidir? Tuzun zararları nelerdir?

Tuzun yapısını oluşturan Sodyum ve Klorür aslında birer elektrolit olup, dokular ve sıvılar arasındaki elektrik geçirgenliğini sağlar. Böbreklerimizde elektrolitlerle su arasındaki dengeyi regule eder. Bu dengenin çok fazla sodyum alımı ile bozulması hipernatremi denilen böbreklerin çok fazla tuzu süzememesinden kaynaklanan aşırı susama ve idrara çıkma durumuna sebep olur. Çok düşük sodyum alımı da hiponatremi adı verilen elektrolit dengesizliğine yol açar. Bu da çok fazla terleme, idrara çıkma, kusma, ishal gibi semptomlarla kendini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here