Evde meyve kurusu nasıl yapılır?

Meyve kuruları en az tazeleri kadar lezzetli olması nedeniyle çok sevilir. Üstelik insan sağlığı açısından da çok çeşitli faydaları vardır.

0
86

Meyve kurularının yaklaşık olarak saklanma ömrü 1 yıl kadardır. Ağzı sıkı bir şekilde bağlı ve hava ile teması kesilmiş ise daha uzun süre de saklanması mümkündür. Yalnız her mevsim, mevsimlik meyvelerin tekrar çıkması ile diğer meyve kurularının ömrünün bittiği de anlaşılmalı ve istendiği takdirde tekrar yapılmalıdır. Meyve kuruları genel olarak; portakal ve limon kabukları, çilek, vişne ve kiraz ile hazırlanabilir.

Meyve Kurusu Yapılış Aşamaları

Mevsiminin meyveleri toplanarak küçük küpler şeklinde doğranır. Sapları ve varsa çekirdekleri ayıklanır. Daha sonra güneşli ortama direkt nüfuz edecek şekilde bir tepsi üzerine serilir.

Meyve Kurusu Nasıl Hazırlanır

Güneşin meyve parçalarını pişirerek kurutması beklenir. Bu işlem yaklaşık olarak 1 hafta kadar sürebilmektedir. Bu nedenle aceleci davranmadan meyvelerin tam anlamıyla kuruması beklenmelidir.

Meyveler kuruduktan sonra toplanmalı ve saklamak için uygun kaplar kullanılmalıdır. İster dolapta ister mutfak dolaplarında ya da çekmecelerde saklanması uygundur. Bozulma ya da küflenme yapmayacaktır. Ağzının açık bırakılmamasına ve bu şekilde saklanmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde istenilen her tatlı için kullanımı uygun olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here