Havuç suyu sperm sayısını arttırır mı?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bir çay bardağı havucun viagra etkisi yapıyor sözlerini hatırlarsınız. Peki gerçekten havuç sperm sayısını arttırır mı? Havuç suyunu nasıl içmek gerekir? Hepsi ve daha fazlasını araştırdık...

0
242

Havucun eski Yunanlılar tarafından Milattan Önce 2.000 yılından başlayarak bugüne kadar kullanıldığı biliniyor. Eski şifacıların havuç suyundan faydalandığı da söylentiler arasındadır.  Havuç içerisinde, A vitaminin yanında bir sürü yararlı vitamin ve besin maddeleri bulunmaktadır. Bunlar; B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini, aynı zamanda protein, sodyum, manganez, potasyum, çinko, fosfor gibi daha bir çok besin maddesİ bulunmaktadır. Havucun bir de anti-bakteriyel ve anti-sektik özelikleri bulunmaktadır.

Ayrıca havucun en önemli etkilerinden birinin de sperm kalitesini arttırdığıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi Dr. Nafiz Karagözoğlu’da yapılan bazı araştırmalarda havuçtaki renk veren karotenoid maddesinin, sperm kalitesini diğer sebze ve meyvelere göre daha fazla arttırdığı tespit edildiğini açıklamıştır. Karagözoğlu, bir yazısında “Havucun normal spermin hareket gücünü yüzde 8-10 arttırarak erkeklerin baba olma şansını yükselttiği anlaşıldı.” diye de belirtmiştir.

Havuç suyu nasıl ve ne zaman içilir?

Havuç suyu kesinlikle taze sıkılarak tüketilmeli. Ayrıca dikkat edilmesi en önemli noktalardan biri ise havuç suyu içildikten sonra başka bir besinin tüketilmemelidir.

Havuç suyunun yararları nelerdir?

Kolesterolü düşürür

Havuç suyunun içerisinde yer alan potasyum, kolesterol seviyelerinin düşürülmesini sağlayabilir. Havuç suyu karaciğerdeki yağları azalttığı için karaciğer için de faydalıdır. Potasyum ile beraber, manganez ve magnezyum kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabet riskini azaltır.

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

Havuç suyunun içerisinde yer alan K Vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Yaşlanmayı geciktirir, cilt kuruluğunu önler

Havuç suyu güçlü bir antioksidant olan beta- karotenden zengin olduğu için hücre dejenerasyonunu önler. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Potasyum, ciltteki kuruluğun önlenmesine ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin nemini korumasını da sağlar.
Havuç suyu, temel yağlar bakımından zengin olduğu için cildin akneden korunmasına da yardımcı olur.

Doğum öncesi dönem için faydalıdır

Hamilelik süresince havuç suyu tüketmek göğüslerdeki sütün A Vitamini bakımından zenginleşmesini sağlayarak kalitesini arttırır. A Vitamini’nin hücre büyümesine yardımcı olma özelliği ise fetüsün büyümesi için gereklidir.

Hamileliğin son 3 ayındaki havuç suyu tüketimi ise çocuklarda oluşabilecek tehlikeli enfeksiyon riskini azaltır. Havuç suyu ayrıca zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Havuç suyu hem besleyici, hem de az kalorili bir içecek olması sebebiyle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilir. İçeriğindeki doğal şekerler sebebiyle şeker ilave etme ihtiyacı duyulmaz ve tadı da oldukça güzeldir.

 

Kızlar Dünyası / Özel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here