Hem karnınız doysun hem de gülümseyin

Yemek yemek kimileri için terapi gibidir. Bu terapiyi hayatınızın tamamına yaymak isterseniz tüketmeniz gereken bazı besinler var.

0
82

Bahar yorgunluğu, mevsim değişikleri, iş, aile, okul gibi çeşitli sebeplerle mutsuz olduğumuz zamanlar olur. Bunu engellemek için çeşitli yollar ararız. Ama mutluluğu arttıran doğal yollar da vardır. İşte mutluluğu arttırmak ve yaşam kalitenizi yükseltmek için temel başlıca tüketmemiz gereken yiyecekler…

Çilek

Çileğin faydaları arasında ilk sırada C vitamini bakımından zengin olması geliyor. 8 adet çilek yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse 1.5 katını alabilirsiniz. C vitamininin kalp ve damar hastalıklarını önlemeden, enfeksiyon ve virüslerle savaşmaya kadar pek çok işe yaradığı düşünüldüğünde çilek hastalıklarla savaşmak için iyi bir silah olabilir.

Muz

Tüm bu nedenlerden dolayı muz, hastalıklar için doğal bir ilaçtır. 1 elma ile kıyaslandığında muz; 4 kat protein, 2 kat karbonhidrat, 5 kat A vitamini ve demir, 3 kat fosfor ve 2 kat daha fazla diğer vitamin ve mineralleri içerir. Ayrıca potasyum bakımından da zengin olan bu meyve, en değerli gıdalardan biridir.

Balık

İçeriğinde A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındırıyor. Protein bakımından zengindir. Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Ritim düzensizliğini önler. Alzheimerı önlemeye yardımcı olur. Kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran ve kefir) vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerinin büyük bir çoğunluğunu tek başına karşılayabilmektedir.

Çikolata

Kalp sağlığı: Son araştırmalar bitter çikolatanın besin değerleriyle sağladığı bir çok katkıyı ortaya çıkarmıştır bunlardan en önemlileri ise kalp ve damar sağlığı ile ilgilidir. Bitter çikolata da çilek, domates, soya fasulyesi, yeşil çay ve kırmızı şarap gibi bazı meyve ve sebzelerde bulunan flavanoller denilen antioksidan, flavonoidler içerir. İyi haber ise bitter çikolatada bulunan flavanollerin yüzdesinin çok daha yüksek olmasıdır. Bunlar serbest radikalleri devre dışı bırakarak kalp sağlığının korunmasını sağlayan çok önemli antioksidanlardır. Serbest radikaller tıkalı damarlara yol açan, kan daki kötü kolesterol miktarını arttırırlar. Flavanoller, arter duvarlarını genişleterek kanın damar içinde kolay akışını sağlayan nitrik oksit üretimini teşvik ederler.

Kan basıncı ve kolesterolü azaltırlar: Düzenli bitter çikolata tüketmek kan basıncının düzenlenmesinde ve kolesterol düzeylerinin azaltılmasında yardımcı olabilir. Daha önce belirtildiği gibi, çikolata nitrik oksit üretimini uyarır. Nitrik oksit böylece kan basıncını azaltarak, kanın damarların içlerinden serbestçe akmasını sağlayan kan damarlarının genişlemesi ve rahatlatılmasına yardımcı olur. Ancak çikolata doymuş yağ ve kaloriden yüksek olduğu için bitter çikolata tüketiminin aşırıya kaçılmadan yapılması gerektiğini belirtelim. Bitter çikolata kalp krizi ve felce yol açabilen arterlerdeki plak oluşumunu da engeller.

Kan şekerini düzenleme: Diğer tatlılar ve şekerlerin aksine, bitter çikolatanın düşük glisemik indeksi vardır. Bu da diğerlerinin aksine bitter çikolata tüketiminin ardından kan şekerinin yavaş salınması demektir. Bitter çikolatadaki antioksidanlar vücudun insülin için duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olur. Diyabet riski yüksek olan kişiler için, flavonoidler kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

İyi hissetme: Bitter çikolatada ruh halimizi düzelten ve zevk veren bazı bileşenler vardır. Bu doğal bir uyarıcıdır ve kahvede bulunan kafeinden çok daha hafif olan teobromin içerir. Bitter çikolata beyinde endorfin ve diğer nörokimyasalların üretimini teşvik etmektedir. Tüm bu nörokimyasalların kişinin ruh halini canlandırıcı, çoşku verici etkileri vardır. Bitter çikolata ayrıca bir antidepresan olarak etki eden serotonin içerir. Haftada üç gün, günde yaklaşık 10 gram bitter çikolata tüketmenin bir kişide stres hormonu düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here