Salatalığın faydaları nelerdir?

Her öğünde tüketilebilen salatalık zengin antioksidan içeriğinin yanı sıra birçok vitamini de içeriğinde barındırır. Peki detaylı incelemek gerekirse salatalığın faydaları nelerdir?

0
69

Sağlık yaşamın vazgeçilmezlerinden olan salatalık yaşam kaynağımız olan su ile doludur. Ayrıca iltihap giderici olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve göz sağlığı ile ilgili etkileri de birçoğumuz tarafından bilinir. Ancak salatalığın hiç bilmediğimiz faydaları da vardır.

Salatalığın başlığa yararları şöyle;

– Doğal sıvı takviyesidir
– B, C ve K Vitamini deposu olarak görülür.
– Beta Karoten, kuersetin, apigenin, luteolin ve kaempfero gibi antioksidanlar içerir

Salatalığın faydalarına derinlemesine bakılırsa;

1.Cilt

Salatalık silis bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Silis minerali ise, bağ dokuların güçlenmesine yardımcı olmakta ve kasları, tendonları, kıkırdak dokuları ve kemikleri de korumakta ve güçlendirmektedir. Bundan dolayı doktorlar, silisin cilt sağlığı açısından önemli olduğunu ve özellikle salatalık suyunun cildi beslediğini düşünmektedirler. Salatalık, oldukça yüksek miktardaki su içeriği sayesinde, sağlıklı bir cilt ve ideal nemlendirme için iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle çok kuru ciltler üzerinde faydalı etkileri olan salatalık, hem yenildiğinde hem de haricen cilt üzerine maske şeklinde uygulandığında, olumlu sonuçlar sunmaktadır. Diğer birtakım cilt problemlerini de gidermeye yardımcı olan salatalık, yüksek miktarda A vitamini içerdiği için, ciltteki kırışıklıkları önler, güneş yanıklarını ve cilt kabarıklıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Askorbik asit ve kafeik asit gibi iki temel yaşamsal bileşenleri içeren salatalık, bu iki bileşen yardımı ile vücudun su kaybını önlemektedir. Su kaybı yaşamayan bir cilt ise, her zaman sağlıklı ve güzel olacaktır.

2.Böbrek Sağlığı

Salatalık, su ve lif gibi bileşenlerin harmanlaşmış olduğu müthiş bir sebzedir. Bundan dolayı salatalık, kabızlık ve böbrek taşı gibi sağlık sorunlarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak, bol salatalık içeren salata tüketmek, vücut için gerekli olan lif alımı için en ideal yöntemdir. Öte yandan, salatalık yaklaşık % 96 oranında su içermektedir. Bundan dolayı salatalık, böbrek sağlığı için dost bir sebzedir.

3.Tansiyon

Yapılan birtakım araştırmalar göre, düzenli olarak, magnezyum, potasyum ve lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, tansiyon değerlerini düşürmekte ve normalize etmektedir. Salatalık ise, magnezyum, potasyum ve lif bakımından oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Bundan dolayı salatalık, hipertansiyonun sebep olduğu yüksek tansiyon değerlerini düşürmeye yardımcıdır.

4.Kan Şekeri

Diyabet hastaları için faydalı bir sebze olan salatalık, insülin üretimi sırasında beta hücreleri için gerekli olan hormona sahiptir. Glisemik içeriği hiç olmayan salatalık, glisemik içerik tarafından ölçülen karbonhidrat varlığını kontrol etmektedir. Karbonhidrat, glikoz seviyesinin artmasına katkıda bulunur. Fakat, salatalık içerisinde bulunan karbonhidrat, diyabet hastaları tarafından kolaylıkla sindirilebilmektedir. Bundan dolayı, salatalık tüketmek, glikoz seviyesinin denetiminde etkin rol oynamaktadır.

5.Vücut Sağlığı

Salatalık, yüksek su içeriği sayesinde, temizleyici özellikleri çok iyi olan bir sebzedir. Bundan dolayı salatalık, vücutta birikmiş olan zararlı maddeleri ve toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Salatalık, ürik asit atıcı özelliğinden dolayı, eklem iltihabı tedavisinde etkilidir. Salatalık, idrar torbasını optimize eden çok iyi bir sebzedir ve buna ek olarak salatalık; böbrek, karaciğer ve pankreas fonksiyonlarını büyük oranda olumlu etkileyen bir besin kaynağıdır. Özellikle salatalık suyu, romatizma kaynaklı sağlık problemlerini ve egzama gibi cilt problemlerini kontrol altına alan bir gıdadır. Karın bölgesi ve akciğer ile ilgili sağlık problemleri yaşayan kişilerin salatalık yemeyi alışkanlık haline getirmeleri tavsiye edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra salatalık, kas esnekliğini destekler, içermiş olduğu magnezyum minerali sayesinde kan dolaşımını düzenler ve sinirleri yatıştırır. Birçok mineral bakımından zengin olan salatalık, özellikle silis içeriği sayesinde, tırnak sağlığını korur ve tırnakları güçlendirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here